Domácí pekárny Mixéry Myčky Rychlovarné konvice Trouby Roboty Varné desky Espressa Žehličky Vysavače
Mall.cz

Apetit

web který chutná

Najdi recept

  |

Přihlášení

Registrace | Zapomenuté heslo

  • Úvod 
  • Recepty 
  • Menu pro Vás 
  • Apetit TV 
  • Apetit klub 
  • Moje kuchařka 
  • Časopis Apetit 
  • Soutěže 
  •  
  • Novinky 
  • Nákupy 
  • Recepty Apetitu
  • Recepty od vás
  • Vyhledávání

Chodské koláče (podle Hanče Sladké z Draženova)

Chodské koláče (podle Hanče Sladké z Draženova)

Bez koláčů se na Chodsku neobejde žádná oslava. Pečou se hlavně na pouť a na svatbu.

Přidat do kuchařky | Vytisknout | Poslat | Sdílet na Facebooku
   Zadej email:
pošli na vybrali.sme.sk Bookmark and Share
Autor Apetit
Apetit 04/2008 |
Hodnotit recept:
hodnocení 1 hodnocení 2 hodnocení 3 hodnocení 4 hodnocení 5

Ingredience:

  • 70 g kvasnic
  • 500 ml teplého mléka nebo i víc
  • 220 g krupicového cukru + kostka cukru na kvásek
  • 1 vejce + 3 žloutky navíc
  • 1 kg polohrubé mouky
  • 250 g másla, změklého
  • 1 sáček vanilinového cukru
  • kůra nastrouhaná z ½ citronu
  • 1 lžička soli
  • 100 ml rumu
  • 1 lžíce stolního oleje
  • mandle a rozinky na ozdobu
  • 1 prošlehané vejce na potření okrajů koláče

Na tvarohovou náplň:

  • 1½ kg tučného tvarohu (ne ve vaničce)
  • 250 ml smetany na šlehání
  • krupicový cukr podle chuti
  • rum, citronová kůra a vanilinový cukr podle chuti
  • 1 lžíce solamylu
  • 125 g změklého másla
  • 3 bílky

Na makovou náplň:

  • 250 g kvalitního máku
  • 1 vejce
  • 5 rumových perníčků, den předem namočených do vody
  • krupicový cukr podle chuti
  • špetka skořice

Na povidlovou náplň:

  • 750 g švestkových povidel
  • citronová šťáva podle chuti
  • rum podle chuti
  • 1 lžíce solamylu

Jak dlouho?

  • Doba přípravy: 120 minut
  • Kynutí: 120 minut
    Pečení: 20 minut

Počet porcí

  • 10–12 koláčů

Příprava jídla

Připravte si kvásek – kvasnice nechte vzejít v kastrůlku s teplým mlékem a kostkou cukru.

Rozšlehejte vejce a žloutky a ze všech ingrediencí včetně kvásku zadělejte – dlouze a pečlivě – jemné, středně tuhé těsto. Přikryjte ubrouskem a nechte asi hodinu kynout; těsto by mělo zdvojnásobit objem. Pak ho znovu propracujte, aby se dovnitř dostal vzduch, a nechte ještě vykynout. Poté těsto rozdělte na 10–12 dílků (1 koláč váží asi 200 g), válečkem nebo rukou vytvořte koláče, prsty vytlačte okraje a nechte čtvrt hodiny kynout. Znovu uhlaďte a okraje potřete vajíčkem.

Mezitím si připravte náplně. Do tvarohu přidejte cukr, šlehačku, rum, citron, máslo, solamyl a všechno dobře utřete. Nakonec opatrně zapracujte sníh ze tří bílků. Mák jemně umelte, promíchejte s cukrem a spařte vařící vodou. Vmíchejte vajíčko a přes sítko propasírujte perníčky; slouží k zahuštění. Podle potřeby dochuťte. Povidla zřeďte teplou vodou, přidejte citronovou šťávu, rum a solamyl.

Koláče zdobte cukrářským sáčkem (viz tip). Pečte zvolna v troubě předehřáté na 180 ºC, dokud okraje nezrůžoví.

TIP

Téměř každá rodina a také každá z jedenácti chodských vesnic zdobí koláče podle svého. Nicméně existují dva základní způsoby, jak merhovat čili zdobit. Ten první – každý koláč se namaže nejdříve celý tvarohem a na něj pak přijdou povidla a mák, rozinky a mandle. Druhou možností je merhování do proužků – takovým koláčům se pak říká ,panské‘. Koláč se nepotírá tvarohem, ale střídá se proužek tvarohu, máku a povidel. V posledních letech se koláče s tvarohovým základem ještě polévají sladkou smetanou rozkvedlanou s moučkovým cukrem. Některé rodiny naopak na koláče dávají smetanu kysanou.

Diskuze/Hodnocení

Datum: 2. 07. 2009 | 08:15 | Uzivatel: abeona | Hodnocení
Hodnocení receptu:5
vyborne

Datum: 28. 03. 2009 | 21:18 | Uzivatel: pavla slezáková | Hodnocení
Hodnocení receptu:2

Datum: 28. 03. 2009 | 07:26 | Uzivatel: laros | Hodnocení
Hodnocení receptu:3

 
 
 


Počet vidliček*
  • 1
  • 1 1
  • 1 1 1
  • 1 1 1 1
  • 1 1 1 1 1


Údaje označené * jsou povinné.


Ochutnejte také

Hledejte další recepty

Bramboráky po indicku Jednoduchý bramborový salát s opečenou zeleninou Trio z uzených ryb a kaviáru Tortilla s tuňákem
Bramboráky po indicku Jednoduchý bramborový salát s opečenou zeleninou Trio z uzených ryb a kaviáru Tortilla s tuňákem
Přečtěte si recept: Čokoládový koláč
Pro přehrání si stáhněte Adobe Flash Player.

Video tydne

Apetit klub | o špetku víc

  • Registrace do Apetit klubu

Kulina.cz je exkluzivní prodejce prémiových značek kuchyňského vybavení WMF, Revol, Staub, Kaiser, Emile Henry a dalších. Pro vaření je základ kvalitní nerezové nádobí a pánve mnoha druhů. Milovníci vaření ocení tlakové hrnce. Pro servírování doporučujeme příbory WMF z Cromarganu® nebo stříbrné příbory. Pro chvíle odpočinku oceníte skleněné i porcelánové čajové konvice nejvyšší kvality. Milovníci vína volí sklenice na víno světoznámé značky Riedel. Nákup na Kulina.cz je požitkem pro Vaše smysly.

Úvod

  • Novinky
  • Tipy a triky
  • Akce a kurzy

Recepty

  • Recepty Apetitu
  • Recepty od Vás
  • Vyhledávání

Apetit TV

  • Aktuální video

Apetit Klub

  • Speciální nabídky
  • O Apetit Klubu
  • Fóra
  • Blogy
  • Můj profil

Moje kuchařka

  • Moje kuchařka

Časopis Apetit

  • Aktuální vydání

Sledujte nové články nebo si přidejte Apetitonline.cz na Seznam či Google: Sledujte nové články v RSS Přidejte si Apetitonline.cz na Seznam Přidejte Apetitonline.cz na Google

Sledujte Apetitonline.cz na Facebooku nebo Twitteru. Přidat si nás můžete i na vaše stránky: Stáhněte si ikonu pro Váše stránky Facebook Twitter iGoogle


Elle | Marianne | Maxim | Premiere | Marianne bydlení | Yellow | Volná místa | Kontakt | Reklama | 2003-9 Hachette Filipacchi 2000, spol. s r.o.