Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Surströmming: Zapáchající rybí delikatesa ze Švédska, co nesmí do letadla

Surströmming
ZDROJ: Paul Einerhand / Unsplash
sdílet:

Říká se, že jde o nejsmrdutější jídlo na světě. YouTube je plný videí, ve kterých se ho lidé snaží ochutnat, aniž by se pozvraceli. Některé aerolinky jej dokonce odmítají přepravovat kvůli riziku exploze. Řeč je o švédské národní pochoutce zvané surströmming. Z čeho se vyrábí a jak ho konzumují samotní Švédové?

Surströmming se zrodil z nouze

Švédské slovo surströmming znamená v překladu „kyselý sleď“. A podobně jako islandské nakládané fermentované žraločí maso hákarl nebo nebo norský rakfisk ze sivena či pstruha, i surströmming vznikl z potřeby uchovat čerstvě ulovené ryby na později. 

„Nejstarší svědectví o surströmmingu pochází z doby před 9000 lety,“ prozradila pro YouTube kanál Reactions švédská diplomatka Karin Olofsdotter. Podle jejích slov souvisí zrod surströmmingu se způsobem konzervace, který se ve Švédsku rozšířil zejména v roce 1500, kdy byla země ve válečném stavu.

V té době neexistovaly ledničky a jídlo se konzervovalo solí, jejíž cena za války raketově vzrostla, takže její používání bylo omezené. Proto se hledaly další způsoby, jak chránit potraviny před zkažením. Vznikla tak i tato rybí pochoutka, jejíž odér bývá popisován jako dlouho nevynesený koš, léta neprané ponožky, špinavá plenka nebo dokonce mrtvola. Ať tak či onak, čichové buňky rozhodně nepotěší a prý mnohem lépe chutná.

Za zápach může mléčné kvašení

Surströmming se tradičně vyrábí z baltských sleďů, které se vysktují v brakických vodách na severu Baltského moře a Švédové jim říkají „strömming“. Za účelem výroby této delikatesy rybáři loví sledě ještě před dobou tření, tedy v dubnu nebo v květnu.

Sledi se nejprve umístí do solného roztoku na necelých 24 hodin, který z nich vytáhne veškerou krev. Poté se zbaví hlav, vnitřností a naloží se do slabšího solného roztoku (aby nehnily, ale mohly kvasit) a za kontrolovaných teplot okolo 15 až 20 °C odpočívají v sudech.

V tomto momentu dochází k mléčnému kvašení (fermentaci), během kterého bakterie mléčného kvašení rozkládají bílkoviny v mase a produkují kyselinu, která vytváří charakteristické kyselé a štiplavé aroma. Zároveň se mění i textura sleďů – jsou měkčí a působí, jako by byli ze želatiny, píše ZME Science. Po osmi až deseti týdnech sledě putují do konzerv, kde kvasí do té doby, než se je člověk rozhodně sníst.

  • Visit Sweden uvádí, že konzumace surströmmingu je sezónní záležitost, která začíná třetí čtvrtek v srpnu (říká se mu surströmmingspremiär) a pokračuje do začátku září. 

Jak jíst surströmming po švédsku?

Karin Olofsdotter v rozhovoru pro Reactions také podotkla, že surströmming se dá naučit jíst. „Naučila jsem se ho [surströmming] jíst. Ačkoli mi tolik nechutná, je to součást tradice i zábava, protože jde o velmi zvláštní pochoutku. Ale jsou lidé, kteří ho opravdu milují.“

Jestli nechcete, aby se vám zvedl žaludek, neřiďte se virálními videi, kde si lidé napichují na vidličku kousky sleďů rovnou z konzervy, ale dejte na rady zkušených Švédů. Ti totiž ví, jak na to.

  • Není náhoda, že se surströmming konzumuje v letních měsících – právě kvůli zápachu se doporučuje ho zpracovávat a jíst venku. Pokud jsou konzervy nafouklé, vyplatí se je otevírat ponořené do nádoby s vodou, aby se zamezilo výbuchu.
  • Surströmming se tradičně konzumuje se švédským chlebem tunnbröd, což je tenká a měkká placka, která se lehce potře máslem, zakysanou smetanou či crème fraîche a následně se do ní zabalí kousky opláchnutých sleďů společně s nakrájenou červenou cibulí a plátky uvařených brambor, uvádí ZME Science.
  • Výsledný sendvič, či spíše wrap, se zapíjí pivem nebo skandinávským destilátem zvaným Akvavit.
Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

Připravte si uzené maso pokaždé jinak a vždycky lahodně
  • Tipy a triky

Připravte si uzené maso pokaždé jinak a vždycky lahodně

Také vám voňavé uzené maso s hedvábnou bramborovou kaší připomíná dětství? Chuťovou slast však zažijete i v dalších variacích. Vývar z uzeného masa můžete použít pro zvýraznění chuti polévek. Kousky nakrájeného uzeného můžete péct ve šťávě...