Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo
Jehněčí na bylinkách
ZDROJ: Apetit
sdílet:
4.3/5 Počet hodnocení: 10
Do 20 minut Snadné 4

Nutriční hodnoty (celý recept)

Energie 6721 kcal
Bílkoviny 235 g
Sacharidy 369 g
Tuky 413 g
Vláknina 23 g
Uvedené kalorické hodnoty pokrmů jsou pouze orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých surovin.

Jehněčí pečeně v bylinkách s vinnou omáčkou a bramborovým pyré uspokojí i velmi náročné hosty, ale zvládnout se dá snadno. Podstatné jsou kvalitní suroviny!

Suroviny

s kostí
několik stroužků nakrájených na plátky
bylinky 2 PL
nasekané na marinování (tymián, rozmarýn, majoránka)
mrkev 2 ks
petržel 2 ks
tymián
sůl
pepř
olej
na opražení zeleniny
hořčice 2 PL
Na bylinkovou krustu
bylinky 3 hrsti
majoránka, máta, rozmarýn
strouhanka 3 hrsti
nejlépe z tvrdého toustového chleba bez kůrek
olivový olej 1 sklenka
Na pyré
povařené
palice
máslo 100 g
smetana 200 ml
Na ozdobení
rajčata cherry

Postup

1

Jehněčí vykostěte (snažte se zachovat stejnoměrný tvar) nebo tento úkol svěřte řezníkovi, ale kosti uchovejte. Maso poklaďte plátky česneku, posypte bylinkami a nechte v chladu hodinu i déle marinovat. Kosti s nakrájenou zeleninou a kořením krátce opražte v hrnci na troše oleje, zalijte litrem vody a hodinu vařte.

2

Na bylinkovou krustičku promíchejte jemně nasekané byliny, strouhanku a olej a rukama je důkladně propracujte, aby vznikla hustá vláčná směs. Množství strouhanky a oleje můžete samozřejmě podle potřeby upravit – sušší strouhanka více nasákne. Palice česneku zabalte do alobalu.

3

Troubu předehřejte na 180 stupňů. Maso vyjměte z marinády, potřete hořčicí (Petr Bureš použil běžnou, ale zkusit to můžete i s kremžskou nebo dijonskou, ve slabé vrstvě). Pak na jehněčí dobře přitiskněte bylinkovou směs. Spolu s česnekem je dejte do pekáčku a pečte dvacet až pětadvacet minut, aby krusta zezlátla.

4

Uvařený vývar z kostí a zeleniny sceďte. Vlijte do něj víno a na mírnějším plameni zredukujte na třetinu objemu. Odpařováním tekutiny vývar houstne, koncentruje se v něm chuť a vůně a vzniká hladká, hustá šťáva. Na chuti se podílí i počáteční opražení; hutnou konzistenci podpoří klihovité látky z kostí.

5

Uvařené brambory v míse důkladně prohněťte se smetanou a máslem. Stroužky česneku, který se v troubě upekl spolu s masem, snadno vytlačíte ze slupek. Celé stroužky vmíchejte do pyré; mají krásně nazlátlou barvu a jemnou chuť. Nedrťte je – poskytnou zajímavý kontrast mezi hedvábnou kaší a křupavým stroužkem.

6

Část rukoly nasekejte a promíchejte s rajčaty. Osolte je, opepřete a krátce opečte (klidně k tomu zužitkujte výpek z masa v pekáčku – anebo k němu rajčata jednoduše přidejte na posledních pět minut pečení). Jehněčí pokrájete na plátky a podávejte s vinnou omáčkou, opečenými rajčaty a pyré, ozdobené rukolou.

Tento recept najdete v magazínu Apetit 2007/4 spolu s mnoha dalšími recepty

Autor: redakce Apetitu

Apetit 2007/4

Komentáře

22.11.2009 19:28
vyborny recept,omacku jsem trosku prisladila tmavym cukrem..jen doba peceni mne nesedela,po dvaceti minutach bylo maso stale syrove...nakonec se celkova doba blizila ke 120 minutam,po teto dobe bylo maso stavnate a kurka propecena..
07.07.2008 11:00
Recept se nachází v č.4/07, str.68

Apetit magazín

KVÍZ: Vyznáte se v klasických českých zákuscích?
  • Kvízy

KVÍZ: Vyznáte se v klasických českých zákuscích?

Pokud jste milovníci české klasiky a zároveň sladkého, jistě znáte větrník, špičku nebo třeba věneček se žloutkovým krémem. Možná vás napadlo, že vaše oblíbená cukrárna z dětství již neexistuje a že váš milovaný zákusek již nikdo...