Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Hitem sociálních sítí je japonský cheesecake: Pokud ho připravíte správně, oslní vás nebeskou lehkostí a delikátní chutí

Japonský cheesecake
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Japonský cheesecake vzal sociální sítě útokem už před nějakým časem a zdá se, že jeho vítězné tažení zdaleka není u konce. Není se čemu divit, k jeho přípravě potřebujete jen hrstku surovin, je efektní a především nesmírně lahodný. Jak ho připravit, aby se všichni sklonili před vaším pekařským uměním?

Japonskému cheesecaku, za jehož zrodem stojí japonský šéfkuchař Tomotaro Kuzuno, se přezdívá také suflé cheesecake nebo „cotton“ cheesecake (v překladu bavlněný).  Stejně jako francouzské suflé je totiž po upečení nebesky nadýchaný a svou jemnou strukturou po vychlazení připomíná nejměkčí bavlnu. Jak toho dosáhnout?

Za vším hledejte obyčejný sníh z bílků, který cheesecaku propůjčuje pověstnou lehkost. A protože váš úspěch stojí a padá na sněhu, je třeba si na jeho přípravě dát záležet .A také povolat pomocníky, které vám pomohou zajistit úspěch. Ale vezměme to popořadě.

Skryt pre seznam

Z čeho se připravuje japonský cheesecake?

Japonský cheesecake, stejně jako ten baskický spálený, nemá žádný korpus. Na talířek tak dostanete porci vláčného sýrového koláče, který se lehce chvěje. Povrch bude pravděpodobně lehce poprášený moučkovým cukrem a ozdobený čerstvým ovocem. Šťavnatost ovoce totiž jemný dezert skvěle doplňuje.

Základními surovinami, které budete k přípravě potřebovat jsou: krémový sýr, vejce, cukr a máslo. Možná budete překvapeni, že sýra i cukru je potřeba výrazně méně než při přípravě klasického cheesecaku.

Už z těchto surovin byste zvládli cheesecake připravit, ale pokud chcete mít jistotu, že se povede na výbornou, je dobré přidat ještě trochu mouky a/nebo škrobu, který cheesecake zpevní. Tajnou zbraní, kterou nelze vynechat, je vinný kámen.

  • Pokud si cukrařinou už nějakou dobu koketujete, pravděpodobně jste na vinný kámen už narazili. Třeba jako na součást některých kypřicích prášků.
  • Jakou roli ale hraje vinný kámen při přípravě japonského cheesecaku? Stabilizuje vyšlehaný bílkový sníh, který poté bude daleko lépe držet a váš cheesecake bude lehčí než obláček. Funguje tak samozřejmě i v jiných dezertech, proto můžeme jeho koupi vřele doporučit. Vydat se pro něj můžete do prodejen se zdravou výživou nebo s cukrářskými pomůckami.
  • I bez vinného kamene ovšem cheesecake upečete – podobnou službu odvede i citronová šťáva či jablečný či vinný ocet. Jejich účinek je trochu slabší.

Po internetu dokonce koluje verze cheesecaku pouze ze 3 surovin – krémového sýra, vajec a bílé čokolády. Pokud tedy hledáte zkratku, můžete vyzkoušet i tuto verzi.

Jak se vyhnout nejčastejším chybám při přípravě japonského cheesecaku

Stejně jako je tomu v případě suflé či francouzských makronek, je i japonský cheesecake trochu „náladový“ a může vás během přípravy či pečení trochu potrápit. S našimi tipy se ale všem chybám a případným zádrhelům zvládnete lehce vyhnout.

1. Příprava surovin na japonský cheesecake

  • Všechny suroviny na přípravu cheesecaku by měly mít pokojovou teplotu. Vyndejte je proto z lednice alespoň 30 minut před pečením.
  • Díky stejné teplotě se suroviny lépe spojí. Sníh se také lépe šlehá z bílků o pokojové teplotě.

2. Příprava sněhu z bílků

  • Sníh rozhodně stabilizujte přídáním vinného kamene nebo citronové šťávy.
  • I se stabilizovaným sněhem ovšem zacházejte opatrně, abyste o vzduch, který jste do bílků pracně uzavřeli, opět nepřišli. Vmíchávejte ho tedy jen zlehka a stěrkou.
  • Po vmíchání sněhu do hmoty pozor na otřesy. S formou s cheesecakem rozhodně nebouchejte o pracovní plochu a zacházejte s ní nanejvýš opatrně.

3. Příprava formy a vodní lázeň

  • Cheesecake se peče ve vodní lázni, dejte si záležet na obalování formy alobalem, aby se k těstu nedostala voda.
  • Připravte pekáček nebo hluboký plech, do kterého se obalená forma pohodlně vejde.
  • Horkou vodu ale do pekáčku či plechu vlévejte až po vložení formy s cheesecakem. Je lehoučký a kdybyste dali vody moc, mohl by vám plavat. Proto přidejte jen tolik vody, aby forma stále pevně spočívala na dně pekáčku.

4. Pečení japonského cheesecaku

U japonského cheesecaku platí více, než jinde jednoduché pravidlo – řiďte se vlastními zkušenostmi s vaší troubou. My jsme cheesecake zkoušeli péct hned v několika a v jedné se nám více osvědčila prvotní teplota 160 °C místo 180 °C.

  • Vylaďte tedy počáteční teplotu podle vlastní trouby. Možná neuspějete hned napoprvé, ale trénink dělá mistra. Povrch cheesecaku by měl být krásně zaoblený a světle hnědý možná spíše okrový. Pokud nabývá moc rychle na objemu a ještě rychleji tmavne, je počáteční teplota moc vysoká a cheesecake následně po snížení teploty na 140 °C praskne.
  • Pokud má vaše trouba více příček než pouze tři, dejte ho na nižší střední.

5. Chladnutí a chlazení cheesecaku

  • Chladnout nechte cheesecake postupně v troubě, dvířka zajistěte na malou škvírku vařečkou.
  • Po uplynutí 30 minut ho vyndejte z trouby a nechte ve formě zcela vychladnout na mřížce.

Zdroje: Apetit, Tasta Atlas, Metropolis  Japan, Supermoon Cheesecakes, Satshyatharien

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč