Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Snídani jako z hotelové restaurace? Když si osvojíte slavná vejce Benedikt, můžete mít královskou snídani každý víkend

Vejce Benedikt
ZDROJ: Grace Hazell / Unsplash
sdílet:

Vejce Benedikt právem patří mezi nejoblíbenější brunchová jídla vůbec. Tahle neodolatelná kombinace dozlatova opečeného anglického muffinu, vepřové šunky, ztraceného vejce a hedvábně jemné holandské omáčky je prostě nebe na talíři. Kdo tenhle dokonalý pokrm vymyslel a jak si ho připravit v pohodlí domova?

Nejstarší zmínka o vejcích Benedikt se pojí s newyorskou restaurací Delmonico's na dolním Manhattanu. Traduje se, že šéfkuchař podniku Charles Ranhofer přišel s tímto pokrmem v 60. letech 19. století na žádost pravidelné návštěvnice, paní LeGrand Benedictové. Tu už omrzelo menu a přála si ochutnat něco nového.

V roce 1894 pak Ranhofer zveřejnil recept na tento pokrm pod jménem „vejce à la Benedict“ ve své kuchařské knize, uvádí Taste of Home. Teorií však existuje víc.

Jak píše Bank+Vine, podle jiných zdrojů si první vejce Benedikt objednal muž jménem Lemuel Benedict roku 1894 v hotelu Waldorf-Astoria na Manhattanu, protože se chtěl zbavit kocoviny. Objednal si toust s máslem, slaninu, ztracená vejce a holandskou omáčku. A když vrchní hotelové restaurace Oscar Tschirsky viděl, jak mu chutná, zařadil pokrm do jídelního lístku. Tousty všal nahradil anglickými muffiny a americkou slaninu kanadskou.

  • Dodnes není jisté, kterému z výše uvedených jmen patří prvenství co se tohoto pokrmu týká. Je však zajímavé, že Tschirsky, který je rovněž autorem salátu Waldorf, před svým zaměstnáním v hotelu Waldorf-Astoria pracoval v restauraci Delmonico's přesně v době, kdy zdejší vejce à la Benedict začaly nabírat na popularitě.
Skryt pre seznam

Bez holandské omáčky se neobejdete

První složkou, bez které si tradiční vejce Benedikt nelze představit, je holandská omáčka z másla, žloutků a bílého vinného octa.

  • Na její přípravu si nejprve v rendlíku nechte rozpustit 125 gramů másla. Do mísy se dvěma žloutky přilijte lžíci bílého vinného octa, pak ji přesuňte nad vodní lázeň, kde na mírném ohni šlehejte do zhoustnutí. Následně mísu odstavte z ohně a začněte do žloutků s octem pomalu a postupně zašlehávat rozpuštěné máslo. Nakonec dochuťte solí, pepřem a citronovou šťávou.

Kouzlo pošírovaných neboli ztracených vajec

Příprava pošírovaných vajec si žádá trochu cviku a ne každému se hned napoprvé zadaří. Existuje však několik triků, díky nimž šanci na úspěch zvýšíte:

  • Použijte co nejčerstvější vejce. Čím jsou totiž starší, tím větší je pravděpodobnost, že se ve vodě rozpadnou.
  • Voda pro pošírovaná vejce by neměla vřít – její teplota by se měla pohybovat okolo 70 až 82 °C, což bez teploměru poznáte tak, že se ve vodě tvoří drobné bublinky. Do vody také nezapomeňte přidat ocet – na hrnec s 1,5 litrem vody vám postačí jedna lžička.
  • Vejce si nejprve rozklepněte do malé misky, pak v hrnci s horkou vodou vytvořte lžící mírný vír a vejce do něj opatrně vyklopte. Takto ho vařte tři až čtyři minuty, ne déle. 
  • Pošírované vejce nezapomeňte osušit – po vyjmutí z vody ho přesuňtee na talíř vyložený papírovou utěrkou.

Anglické muffiny nejsou moučníky

Podélně rozkrojené a na pánvi dozlatova opečené anglické muffiny, na kterých se vejce Benedikt servírují, rozhodně nejsou ty známé sladké bábovičky v papírových košíčcích. Jde o kulaté slané pečivo z kynutého těsta s křupavou kůrkou, které se u nás dá sehnat například v prodejnách Marks & Spencer nebo na Rohlík.cz, kde ho najdete pod názvem Warburtons Toast muffins.

A pokud vás láká si anglické muffiny doma upéct, návod na jejich přípravu najdete v receptu šéfkuchaře Marka Fichtnera. Vždy je ale můžete nahradit čerstvými houskami, burgerovými bulkami nebo toustovým chlebem.

Slaninu může vystřídat šunka 

Poslední surovinou, kterou k přípravě tohoto nebesky dobrého jídla potřebujete, je podle tradičního receptu opečená kanadská slanina. Tu ale můžete bez problémů vyměnit za dobrou šunku, uzeného lososa, vařený chřest nebo restovaný špenát.

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v retro sladkostech?
  • Kvízy

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v retro sladkostech?

Ne vše staré je špatné, což jistě platí o retro sladkostech. Některé z nich přežily obě války, minulý režim i jeho pád a pár z nich dokonce vstoupilo do nového tisíciletí, jiné jsou již jen mlhavou vzpomínkou, kterou si naše paměť...