Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak získat zpět čich po kovidu? Tuto metodu můžete vyzkoušet i doma

Jak vrátit čich po kovidu
ZDROJ: pixabay.com
sdílet:

Čich a chuť jsou smysly, které jsme ještě do nedávna brali jako samozřejmost. Netušili jsme, do jaké míry jejich ztráta může ovlivnit vnímání okolního světa. Své o tom ví italský superdegustátor, gastronom a influencer Michele Crippa, který našel způsob, jak ztracené smysly obnovit. Pokud vás trápí podobný problém, poradíme vám, jak po covidu získat čich zpět.

Schopnost rozpoznávání chutí máme zakořeněné v genech a lze ji pozorovat už u novorozenců od šesti měsíců. Vyvinula se nám pravděpodobně proto, aby nám pomohla přežít. Rozeznáme pět chutí – sladkou, slanou, kyselou, hořkou a umami (slaná masová chuť). Nově se mluví i o tučné chuti.

  • Sladká chuť nám sděluje, že potravina je zdrojem energie.
  • Sůl je důležitá pro regulaci tělních tekutin.
  • Kyselost napovídá, že by potravina mohla být zkažená.
  • Hořké jsou zpravidla jedovaté rostliny.
  • Umami je známkou přítomnosti nezbytných bílkovin a esenciálních aminokyselin.
  • Tuk je dalším zdrojem energie.

Čich jako detektor

Zatímco vnímání a vyhodnocování chutí máme evolučně dané, rozpoznávání pachů je zkušenost, kterou se během života učíme. Lidé jsou na čich velmi citliví a rozeznají až 10 tisíc různých aromat.

  • Čichové ústrojí je aktivní už od chvíle, kdy se narodíme, a jeho činnost téměř nevnímáme.
  • Funguje jako detektor nebezpečí a upozorňuje tak mozek například na blízký požár nebo na zkažené jídlo.
  • Funguje však i naopak jako „spouštěč dobrého pocitu“. Díky vůním si vychutnáme ranní kávu nebo dobré jídlo s přáteli.

Zánět způsobený onemocněním Covid-19 poškozuje neuronové propojení buněk a vlivem toho dochází u některých pacientů ke ztrátě čichu (anosmii). Podle neurovědkyně Frederiky Genovese z Monell Chemical Senses Center v americké Filadelfii jsou čichové neurony jedny z mála, které dokážou regenerovat během celého života. To znamená, že by se ztracený čich měl mít schopnosti časem vrátit. Intenzivní zánět, který Covid-19 způsobuje, ovšem čichové neurony ničí a proces regenerace může nenávratně poškodit.

Když pak začne docházet k regeneraci, neurony se snaží znovu propojit s čichem, ovšem všechny současně. Takové shlukování zvyšuje možnost chyb a způsobuje zkreslené vnímání pachů (parosmie).

  • To, jak ztráta čichu a chuti je pro člověka zásadní, dokazuje studie z roku 2021, publikovaná v Journal of Affective Disorders Reports. Poukázala na to, že u lidí se ztrátou těchto smyslů v důsledku Covid-19 ve vyšší míře stoupl počet sebevražedných myšlenek oproti těm, kteří onemocnění prodělali, ale ztrátu smyslů nezaznamenali.

Michele Crippa – superdegustátor bez chuti

V březnu roku 2020 ztrátu čichu a chuti v důsledku onemocnění Covid-19 zaznamenal i italský superdegustátor Michele Crippa, kdy místo vůně své ranní kávy necítil vůbec nic. Po několika měsících se mu smysly opět vracely, ale trochu nečekaným způsobem – všechno kolem vonělo jako vařené zelí a mokrý popelník. V prosinci roku 2020 se u něj objevila parosmie – některé pachy začal cítit, ale velmi zkresleně. Citrusy voněly jako mýdlo, káva jako odpadní voda, vanilka jako zvratky.

Dosud známé i nově objevené různé druhy léčby (od terapií esenciálními oleji až po zásahy chiropraktiků) často nepomohly, nebo problém dokonce zhoršily.

Mozek registruje každou vůni, o kterou zavadí

od narození náš mozek vyhodnocuje každou vůni nebo pach, se kterými se setká a spojuje je s předměty, vzpomínkami, emocemi. A právě těchto poznatků italský degustátor využil, aby pomohl získat ztracené smysly nejen sobě, ale i dalším pacientům.

Michele Crippa si pro svou metodu vypůjčil nástroj zvaný „smyslová krabička“, kterou používají profesionální degustátoři během výuky a školení.

  • Krabice obsahuje 20 očíslovaných baněk naplněných typickými vůněmi (např. lanýže, med).
  • Dále je v ní brožura, která popisuje konkrétní každodenní situace nebo vzpomínky, které se k dané vůni nejčastěji vážou.
  • Pacienti zavřeli oči a na 3 – 6 vteřin čichali k baňce. Pokud jim připomínala nějakou známou vůni, zapsali ji. Pokud ne, zaznamenali vzpomínku, kterou v nich zanechala, a za pomoci nápovědy v brožuře se postupně ke správné vůni dopracovali.

Jak obnovit čich

Pokud i vy patříte mezi ty, které v důsledku onemocnění Covid-19 přišli o čich, tato metoda vám může pomoc ho znovu získat. Co budete potřebovat?

1. Nachystejte si aromatické přírodní produkty, které vám jsou dobře známé a pojí se k nim některé příjemné vzpomínky nebo zážitky. Plodiny by měly být z pěti okruhů:

  • Květiny – růže, levandule, pivoňka atd.
  • Ovoce – citron, jablko, hruška, banán atd.
  • Koření – skořice, majoránka, kmín, kardamom atd.
  • Zelenina – máta, okurka, rajče atd.
  • Pochutiny – káva, čokoláda, ocet atd.

Z počátku jejich počet nepřehánějte a zvolte si dvě vůně od každého druhu.

2. Připravte si malé uzavíratelné krabičky nebo dózy, které můžete skladovat v lednici. Měly by mít vzduchotěsné uzavírání, aby aromatické látky neunikaly a mohli jste produkty používat opakovaně.

3. Sešit a tužku na poznámky.

Jak na to:

Crippa doporučuje provádět tento pachový trénink každé ráno po probuzení (kdy jsou čichové buňky odpočaté) a večer před spaním.

  1. Odzátkujte sklenici a 3 – 6 sekund čichejte k produktu. V ten moment začnete stimulovat své čichové vnímání a vybaví se vám slova i vzpomínky, spojené s konkrétní vůní. Mezi přivoněními ponechejte alespoň 45sekundovou pauzu.
  2. Jakmile si přičichnete, podívejte se na produkt a poznamenejte si do sešitu:
  • Konkrétní věc, kterou vám pach připomíná.
  • Zkuste si vybavit nějaké vzpomínky, které se k vůni pojí. Například, když ucítíte skořici, vzpomenete si na nedělní oběd u babičky, u kterého voněl jablečný závin se skořicí.
  • Uvědomte si, jak intenzivně dokážete vůni vnímat, a oznámkujte ji od 1 (velmi nízké vnímání) do 10 (výborné vnímání). Na začátku můžete cítit na stupni č. 1 nebo 2, postupně se to bude zlepšovat.

Tento trénink opakujte každý den, ráno a večer. Vše si pečlivě znamenejte a pozorujte případná zlepšení.

Zdroje informací: School of Public Health Harvard T.H. Chan, EatingWell

 
Skryt pre seznam

Související články

Autor: Kateřina Vávrová

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč