Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Ochutnejte podzimní Paříž: francouzská cibulačka 9krát jinak

Ochutnejte podzimní Paříž: francouzská cibulačka 9krát jinak
ZDROJ: Sheri Silver/Unsplash

Francouzská cibulová polévka je symbolem francouzské kuchyně. Prozradíme vám tradiční recepturu a dozvíte se, kdo podle legendy stojí za jejím vznikem.

Jak na tu nejlepší francouzskou cibulačku?

Kouzlo francouzské cibulačky spočívá v její jednoduchosti. Připravuje se jen z pár levných a běžně dostupných surovin, ale výsledek je neodolatelný. Základ tvoří hovězí vývar, žlutá cibule, pečivo a sýr. Polévka je vydatná, proto se hodí i jako samostatný hlavní chod.

Na přípravu tradiční francouzské cibulačky budete potřebovat:

1,5 kg cibule, 120 g másla, 1,5 l hovězího vývaru, 2 lžíce hladké mouky, 150 ml bílého vína, lžičku soli, půl lžičky pepře, francouzskou bagetu, 100 g sýra Gruyère nebo Comté

  1. Cibuli oloupejte a nakrájejte na jemné klínky (snažte se vytvořit stejně velké klínky, aby cibule zkaramelizovala rovnoměrně).
  2. Nejdůležitější částí je proces karamelizace. Dobrá cibulačka potřebuje svůj čas, proto nic neuspěchejte a cibuli pozvolna za občasného míchání opékejte asi 45 minut, dokud krásně nezhnědne.  
  3. Mezitím předehřejte troubu na 200 °C.
  4. Ke konci opékání k cibuli přidejte česnek. Poté ji zasypte moukou a promíchejte. Jakmile získá mouka jemně zlatavou barvu, přilijte horký vývar a víno, přidejte bobkový list, tymián a vařte na mírném ohni asi hodinu. Polévku dochuťte solí a pepřem a udržujte horkou.
  5. Cibulačku rozdělte do misek lehce pod okraj, poklaďte plátky bagety a bohatě zasypte nastrouhaným sýrem. Misky dejte zapéct do dobře rozpálené trouby, dokud sýr nezačne zlátnout. 

Cibulačka pro chudé i bohaté

Podle legendy cibulačku vynalezl král Ludvík XV. v 17. století. Když pobýval na svém loveckém zámku, přepadl ho velký hlad. Ve spíži však našel pouze cibuli, máslo a šampaňské. Ingredience uvařil, a tak vznikla první francouzská cibulová polévka. 

  • Do širšího povědomí se cibulová polévka dostala až v 19. století v Les Halles, bývalém největším pařížském tržišti pod širým nebem. 
  • Restaurace v okolí tržiště (La Poule au Pot, Chez Baratte, Au Pied de Cochon) přidávaly do polévky hodně strouhaného sýra a misky dávaly pod gril, čímž vznikla klasická Gratinée des Halles. T
  • Tato polévka se stala snídaní místních dělníků, ale i lékem na kocovinu pro pařížské opilce, kteří pozdě v noci vycházeli z barů a kabaretů.

I dnes slouží cibulačka jako „vyprošťovák“. Francouzi ji konzumují tradičně na Silvestra a na závěr svatební oslavy. Kromě toho cibulačka také účině zamaskuje alkoholový odér.

Vyzkoušejte různé obměny

Jako každý recept, i ten na francouzskou cibulačku můžete různě obměňovat.

  • Nám se například osvědčilo přidat do cibulového základu pancettu, která polévce dodá další masovou chuť. 
  • Pokud neholdujete hovězímu vývaru, použijte vývar kuřecí nebo zeleninový. 
  • Můžete experimentovat i se sýry. Nesehnali jste sýr gruyére? Použijte třeba nivu, čedar nebo parmazán.
  • Máte raději husté polévky? Pak cibulačku na závěr rozmixujte a přeceďte přes síto.

Zkrátka vyberte si z naší sbírky receptů na skvělou francouzskou cibulačku právě ten, který bude vašim chuťovým potřebám vyhovovat nejvíce! 

Zdroj informací: časopis Apetit