Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Syrečky: Hanácká pochoutka s více než čtyřsetletou tradicí je jediný původní český sýr

olomoucké tvarůžky
ZDROJ: Shutterstock
sdílet:

Milovaná hanácká specialita, na kterou většina místních nedá právem dopustit, si vysloužila chráněné zeměpisné označení: Olomoucké tvarůžky. Většinou se konzumují tvarůžky naslano, ale v Lošticích existuje úspěšná a oblíbená Tvarůžková cukrárna. Že nevěříte? Tak s chutí do čtení a potom třeba na výlet!

Syrečky patří mezi důležité suroviny moravské, zejména ale hanácké kuchyně. Jedná se o zrající sýr, který je vyroben z odstředěného mléka s nízkým obsahem tuku. Tvarůžky jsou nezaměnitelnou delikatesoumají pikantní chuť, typické aroma i konzistenci. Na zlatožlutém povrchu jsou mazlavé a poloměkké, jejich střed je světlejší. Čím jsou vyzrálejší, tím jsou měkčí.

Olomoucké tvarůžky (též syrečky či tvargle) jsou zrající sýr, který spatřil světlo světa na Moravě, přesněji v části Haná. Od roku 1876 se vyrábějí v Lošticích na Šumpersku ve firmě A. W., která je pojmenována po svém zakladateli – Aloisi Wesselsovi. V roce 2020 se tvarůžky začaly vyrábět i ve Velké Bystřici ve společnosti Tavoretus.

  • Olomoucké tvarůžky jsou jediný původní sýr pocházející z České republiky.
  • Pojmenování získaly díky tvarohu, který tvoří základ tvarůžků.
Skryt pre seznam

Výroba: Zdlouhavý a precizní proces

Výroba tvarůžek byla hlavně ženskou prací. K výrobě se používaly tzv. klapačky (dřevěné nástroje). Ačkoli se ruční výroba nahradila stroji, princip zůstal zachován.

Základ tvoří netučný tvaroh, který se prosolí a nechává dozrát. Jakmile je dostatečně zralý, mele se a tvaruje do válečků, tyčinek apod. Poté následuje druhá fáze zrání v sušárně – to trvá několik dní. Následně jsou tvarůžky omyty, aby se zbavily povrchových kvasinek. V této chvíli začíná působit směs bakteriálních kultur. Tvarůžky odpočívají na roštech, suší se a dozrávají do hloubky. Celý proces končí sesbíráním do beden a uložením do chladicích místností, kde ještě dva dny odpočívají.

  • Tvarůžky můžete koupit v podobě kotoučků, kroužků, tyčinek i nepravidelných kousků. Všechny ale chutnají delikátně.
  • Charakteristickou chuť i vůni způsobuje rozklad bílkovin syrečků během zrání.
  • Tvarůžky mají nízký obsah tuku, ale vysoký obsah bílkovin a vápníku.
  • Někdy jsou tvarůžky oranžově až nahnědle zbarvené, jde o projev vyšší aktivity zrání. Konzumace je naprosto v pořádku.
  • Pokud na povrchu tvarůžků objevíte bílou plíseň, nebojte se, jedná se o tzv. „mléčnou plíseň“. Konzumace je nezávadná.
  • Tvarůžky nikdy nekonzumujte, pokud se na povrchu objeví plíseň barvy černé, šedé a zelené.
Skryt pre seznam

Loštice: Místo, kde se vše zrodilo

Není divu, že v Lošticích, kde výroba začala, vzniklo také muzeum syrečků, a dokonce i cukrárna. Muzeum olomouckých tvarůžků otevřelo dveře návštěvníkům v roce 1994. Najdete tam zobrazen vývoj výroby syrečků na Hané.

Tvarůžková cukrárna je poněkud mladší. Koncept vznikl jako rodinný podnik v roce 2009. Za jeho vznikem stála rodina Poštulků. Díky tomuto projektu se rozvinula na Hané gastroturistika. V Tvarůžkové cukrárně můžete ochutnat různé oku lahodící dortíky, zákusky a dezerty. Gastronomický zážitek je jedinečný. V dezertech se snoubí spojení originálních receptů, Olomouckých tvarůžků, regionálních surovin a lahodného listového těsta vlastní výroby.

  • Dezerty získaly certifikát HANÁ regionální produkt a ocenění Regionální potravina či Výrobek OK a také Česká chuťovka (za výtečný tvarůžkový koláček s povidly).
  • Dezerty jsou zdobeny povidly, oříšky, brusinkami, perníkem apod.
  • V Tvarůžkové cukrárně lze ochutnat i další pochoutky s tvarůžky, např. bramboráček, langoš, hamburger a hot dog.
Skryt pre seznam

Jak to bylo s tvarůžky napříč historií?

První písemný záznam o syrečcích se datuje do 15. století, kdy byly již tradiční součástí jídelníčků zejména venkovského obyvatelstva. Zřejmě se ale konzumovaly mnohem dříve. Ačkoli se v Olomouci nikdy nevyráběly, jsou známé jako Olomoucké tvarůžky. Stalo se tak díky trhům v Olomouci, kde se prodávaly. Běžně se jim říkalo „selské tvarůžky“.

Na přelomu 17. a 18. století se objevují historicky doložené informace o běžné konzumaci tvarůžků. Místy dokonce sloužily jako platidlo.

  • V roce 1601 se v Hradečné u Uničova kopala studna, platilo se 1 zlatý a 2 kopy tvarůžků za 1 sáh vykopané hloubky.

Oblibu si získaly tvarůžky i ve světě. Jedno z největších ocenění obdržely v roce 1872 na světové výstavě pořádané ve Vídni.

V roce 1876 začala moderní výroba této lahůdky. U jejího zrodu stáli Josef Wessels a jeho syn Alois. Výroba se pak rozšiřovala až do vypuknutí 1. světové války, kdy ve firmě pracovalo 36 zaměstnanců, čímž se stala největším výrobcem tvarůžků.

  • Roku 1902 byla založena Mlékařská škola v Kroměříži, kde studovali odborníci pro práci v mlékárnách, pořádaly se i kurzy pro výrobu tvarůžek.

Po roce 1948 došlo k znárodnění firmy a výroba tvarůžku byla dlouhodobě v útlumu. Obrat nastal až roku 1991, kdy firmu v restituci navrátili potomkům původních majitelů.

Zdroje: tvaruzky, finmag, tvaruzkovacukrarna, regionalni-znacky

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

Oslavte konec školního roku! Dort od maminky je sázka na jistotu
  • Jak na to

Oslavte konec školního roku! Dort od maminky je sázka na jistotu

Maminky, také se vám stalo, že jste od svých dětí dostaly jasné zadání na domácí dort? Apetit vás nikdy nenechá ve ‚štychu‘, proto jsme pro vás v redakci připravili výběr těch nejlepších dětských dortů, kterými zaručeně zabodujete. ...