Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Makronka vs laskonka: Sněhové pusinky, kterým se těžko odolává

macarons
ZDROJ: Serghei Savchiuc/Unsplash
sdílet:

Už jste přemýšleli nad tím, co mají tyto dva lehké zákusky společného nebo v čem se liší? Na výrobu obou je potřeba vyšlehaných bílků a spojuje je lahodný krém. Možná už jste hledali recept na laskonky i na makronky a nakonec jste dali přednost českému zákusku. Anebo právě naopak, postavili jste se výzvě, kterou představují francouzské makronky. Proč jsou makronky taková věda? Co patří do tradičních laskonek?

Makronky považované za luxusní dezert, od čehož se odvíjí i jeho cena. Pokud si však jejich přípravu sami vyzkoušíte, rychle tuto cenotvorbu pochopíte. Vychutnat si je můžete jen tak ke kávě, ale pro svůj něžný vzhled jsou častou ozdobou slavnostních dortů. Pokud je věnujete jako dárek, určitě tím nikoho neurazíte.

  • Makronky jsou dvě sněhové pusinky" z bílků, cukru a mandlové mouky slepené krémem.
  • Při jejich výrobě na začátečnické štěstí příliš nespoléhejte. Spíše počítejte s tím, že než se vám povede kulatá a hladká skořápka s nízkou nožičkou, která makronky charakterizuje, trochu se potrápíte.

Kde se vzaly makronky?

První zmínka o makronkách pochází z Itálie, odkud je v 16. století přivezla na francouzský dvůr Kateřina Medicejská, pozdější královna a manželka Jindřicha II. V té době makronky připomínaly spíš mandlové sněhové pusinky, které se italsky nazývají „macarone“. V té době se ještě neslepovaly krémem.

Velkého úspěchu se makronky dočkaly okolo roku 1920. Kdy tehdejší slavný cukrář Louis Ernest Ladurée otevřel v Paříži kavárnu. Tu navštěvovaly tamní ženy, které nechtěly sedět doma a starat se o domácnost, ale toužily po zábavě. Rafinovaný cukrář se chopil příležitosti a do své nabídky zařadil také makronky, tentokrát už slepované.

  • Makronkový boom nastal po roce 2006, když se mandlová delikatesa objevila v úspěšném filmu s Kirsten Dunst o Marii Antoinettě.
  • Od té doby se barevné makronky objevují v cukrárnách, na svatbách či rautech a cukrářky všech věků tvoří více či méně dokonalé kousky, vymýšlejí originální podoby, zdobí je, míchají nové krémy a zdokonalují je.

Jak na výrobu makronek

Na toto cukroví potřebujete pouze mandlovou mouku, bílky, moučkový a krystalový cukr. Tajemství úspěchu (či neúspěchu) však spočívá v samotné přípravě.

  • Zvolit můžete francouzskou metodu: Krystalový cukr vyšlehejte společně s bílky do sněhu a následně do něj stěrkou po částech zatírejte směs moučkového cukru a mandlové mouky.
  • Náročnější, zato možná spolehlivější, je metoda italská: Část bílků společně s mandlovou moukou a moučkovým cukrem utřete do pasty. Do druhé části vaječných bílků během šlehání přilévejte horký cukrový rozvar. Tyto dvě hmoty postupně opatrným smícháním spojíte v těsto, které konzistencí připomíná tekoucí lávu.
  • Hotovou hmotu přendejte do cukrářského sáčku s hladkou špičkou a nastříkejte na plech s podložkou pusinková kolečka.
  • Do plechu zespod párkrát uhoďte, abyste pusinky zbavili vzduchových bublin, které by během pečení způsobily praskliny.
  • Některé recepty uvádějí, že v této fázi je nutné nechat makronky zaschnout alespoň 20 minut i déle ( až hodinu). Zaschlou skořápku poznáte podle toho, že když na ní sáhnete, těsto se nepřilepí na prst.
  • Makronky pečte při teplotě 130–150 °C přibližně 16–20 minut. Záleží na tom, jaký program pečení zvolíte a jak máte výkonnou troubu.
  • Pokud první várka makronek praskne, snižte teplotu.
  • Než mandlové korpusy makronek sundáte z pečící podložky, nechte je pořádně vychladnout. Jinak se může stát, že spodní část zůstane přilepená na podložce a skořápku tím zničíte.
  • Vychladlé makronky slepte krémem. Pokud je nebudete jíst okamžitě, vyhněte se krémům ze šlehačky nebo mascarpone, které by skořápky rozmáčely. Ideální je čokoládová ganache, nebo máslovo-bílkový krém.

Laskonka

Laskonku tvoří dvě oválné sněhové pusinky z bílků a vlašských ořechů nebo kokosu slepené máslovým krémem s griliášem. Přesně nevíme, jaký je příběh této české příbuzné slavných makronek. To ovšem nic nemění na tom, že tento retro dezert je stále velmi oblíbený a plní vitríny tuzemských cukráren.

  • Dokonce ani původ jejího názvu není jednoznačný. Některé zdroje uvádí, že laskonka je odvozena od lásky, laskati, laskominy.
  • Další verze ukazuje na španělský původ. „Las Conchas“ znamená skořápky.

Rozdíl mezi makronkou a laskonkou

  • Na první pohled se liší svým tvarem a povrchem. Kulatá makronka je hladká a vyboulená, a je pro ni typická „nožička“. Oproti tomu laskonka je zpravidla oválná a její povrch je neuhlazený až střapatý. Nejčastěji se laskonkové skořápky tvoří stěrkou, kterou se hmota rozetře do šablony. Makronky se na plech či do šablony stříkají.
  • Makronkové skořápky se zpravidla barví, nejčastěji proto, aby svou svým vzhledem připomínaly svou příchuť. Naopak u laskonky je přirozený bílý vzhled žádoucí. Právě na něm se pozná, jestli je dezert správně upečený. Pokud jsou skořápky, byť mírně zbarveny do hněda, znamená to, že měly během pečení příliš vysokou teplotu.
  • Pokud jste někdy navštívili některou z makronkových cukráren, určitě vás zaujal výběr příchutí, ze kterých jste si mohli vybrat. Laskonka si zpravidla uchovává svůj původní oříškový krém.
  • Zásadní rozdíl je také v samotném pečení. Makronky se pečou na stálou teplotu od začátku do konce, kdežto laskonky musí mít v první fázi troubu předehřátou na vyšší teplotu a později se dosuší na nižší.
Skryt pre seznam

Související články

Autor: Kateřina Vávrová

Apetit magazín

AD
Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr
  • Zajímavosti

Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr

Dubaj je město, které se může pochlubit nekonečnou paletou gastronomických zážitků. V tomto článku se zaměříme na čtyři restaurace, které představují unikátní aspekty dubajské kulinářské scény a nabízejí jedinečné koncepty a hluboké...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč