Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak chutná Alsasko aneb Co by váš talíř na severovýchodě Francie nemělo minout

Alsasko - Francie
ZDROJ: Nikol Pouzar
sdílet:

Bůček se zelím byste ve Francii asi nehledali, ale v Alsasku je to vyhlášená pochoutka. Tento malebný region na pomezí Francie a Německa nabízí nečekané gastronomické zážitky. Od voňavého Tarte flambée až po místní lahodná vína. Alsaská kuchyně spojuje to nejlepší z obou zemí.

Alsasko je rájem pro gurmány. Každé sousto, ať už jde o křupavý preclík během procházky městem, nebo vydatnou choucroute garnie v tradičním hostinci, vás přesvědčí, že francouzská kuchyně není jen o makronkách a cibulové polévce.

1. Tarte flambée - slaný koláč, který musíte ochutnat

Tarte Flambée, známý také jako Flammkuchen, je slaný koláč tenký jako oplatka, potřený crème fraîche a posypaný cibulí a slaninou. V alsaské restauraci jej rozhodně nepřehlédnete, protože je to vyhledávaná místní specialita. Pokud máte odvahu, ochutnejte Flammkuchen s regionálním „smradlavým sýrem“ Munster.

  • A když vám obsluha k Tarte Flambée nepřinese příbor, není to důvod ke stížnosti. Tarte Flambée se totiž tradičně jí rukama a zapíjí se místním vínem.

2. Choucroute garnie - co byste od Francie nečekali

Na stůl vám číšník přináší mísu plnou kysaného zelí, alsaských klobás a uzeného masa. Když zahlédnete párek a pár brambor, máte pocit, že jste se ocitli spíše v Bavorsku než ve Francii.

Jakmile však otevře láhev Crémantu, místního sektu podobného šampaňskému, a nalije trochu rovnou do mísy se zelím, víte, že tohle bude zážitek, který jednou budete vyprávět vnoučatům.

3. Alsaský hrnec neboli Baeckeoffe

Recepty z jednoho hrnce jsou oblíbené po celém světě. Baeckeoffe, tradiční alsaský hrnec, má fascinující historii.

V dávných dobách ženy naplnily hliněné hrnce bramborami, zeleninou a různými druhy masa a odnášely je do pekáren. Tam se tyto pokrmy pekly ve zbytkovém teple pecí, což jim dodalo jedinečnou chuť a vůni.

4. Preclík

Klasický preclík je v Alsasku stejně nepřehlédnutelný jako místní čápi. Možná i proto má Alsasko preclík ve svém znaku a najdete ho v každé místní pekárně. Když máte jen malý hlad, je ideálním společníkem na procházku městem.

5. Šneci

Po všem tom zelí, párcích a preclících možná začnete pochybovat, zda jste stále ve Francii. Nenechte se však zmást a na jídelním lístku vyhledejte Escargots, šneky připravované v troubě ve speciální pánvi, na které se také servírují.

6. Tourte Alsacienne, lahodný masový koláč

Masový koláč, nebo také vinařský koláč, je lahodné pečivo z listového těsta, plněné slaninou nakrájenou na tenké plátky nebo nadrobno nakrájeným masem.

Toto syté a chutné jídlo je oblíbené v místních hostincích a můžete jej také zakoupit v krámcích a obchůdcích s delikatesami. Pokud si jej objednáte v restauraci, nezapomeňte na skleničku dobrého místního vína.

7. Kougelhopf - bábovka jakou nečekáte

Nenechte se zmást tvarem, nejde o tradiční bábovku českých nedělních stolů. Kougelhopf je všechno, jen ne obyčejná bábovka. Může být ve sladké i slané verzi i plněný slaninou – podle toho, na co máte chuť.

Tento alsaský poklad najdete v každé místní pekárně a rozhodně stojí za ochutnání. Nadýchané těsto, které vzdáleně připomíná croissant, je zárukou, že uspokojí i ty nejnáročnější gurmány.

8. Macarons, neodolatelná kokoska z Colmaru

Představte si, že se procházíte kouzelnými uličkami Colmaru a najednou ucítíte nezaměnitelnou vůni kokosových makronek. Neodoláte a jdete přímo za nosem, protože pokud neochutnáte místní macarons, jako byste v Colmaru ani nebyli.

Lahodné kokosky zde pečou už více než dvacet let a mohu vám zaručit, že lepší jste nikdy nejedli.

  • Nechte si pár kokosových macarons zabalit do sáčku nebo elegantní dárkové krabičky a doufejte, že je nesníte dřív, než se vrátíte domů. Jsou totiž neuvěřitelně návykové.

9. Pain d’épices - voňavý perníkový chlebíček

Doslova na každém rohu narazíte i na místní hutný a voňavý perníkový chlebíček. Velké bochníky zde mistři pekaři krájejí na váhu, což vám umožňuje ochutnat různé varianty. Všechny mají jedno společné – výrazné alsaské perníkové koření, které obsahuje i pepř. Není tedy divu, že tento perník se skvěle hodí i k Foie Gras.

10. Alsaské víno

Alsaská vína dokonale doplňují místní kuchyni a jsou nezbytnou součástí každé návštěvy tohoto regionu. Sylvaner, Pinot Blanc, Riesling, Muscat, Pinot Gris, Gewurztraminer a Pinot Noir. Každé z těchto vín má svou jedinečnou chuť a aroma, které rozhodně stojí za ochutnání.

Pinot Noir je jediným červeným vínem, zatímco ostatní jsou bílá. Zdá se vám, že je na degustaci trochu moc druhů? Nebojte se, v restauracích je servírují do typických skleniček se zelenou stopkou, které mají skromné deci.

  • A nezapomeňte na Crémant d’Alsace, šumivé víno, které často nahrazuje šampaňské při mnoha příležitostech.
Skryt pre seznam

Související články

Autor: nikol.pouzar

Apetit magazín

Jak zubaři změnili svět sladkostí: Příběh vzniku cukrové vaty
  • Zajímavosti

Jak zubaři změnili svět sladkostí: Příběh vzniku cukrové vaty

Na žádném vinobraní, pouti ani jarmarku nesmí chybět sladké a nadýchané obláčky na špejli. Věděli jste, že cukrovou vatu vymyslel před více než sto lety zubař? Ten, který vám běžně říká, abyste se cukru vyhýbali? Sladký paradox, po kterém...
KVÍZ: Jak dobře znáte kulinářské techniky?
  • Kvízy

KVÍZ: Jak dobře znáte kulinářské techniky?

Moderní gastronomii si dnes nelze představit bez správných technologických postupů při přípravě jídel. Tepelné úpravy patří mezi nejoblíbenější, protože zlepšují stravitelnost pokrmů a ničí škodlivé mikroorganismy. Připomeňte si s námi...