Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Ztratili jste čich a chuť vlivem alergie? Podle odborníků může pomoci čichový trénink

Ztrátu čichu a chuti vlivem alergie
ZDROJ: Kevin Malik / Pexels
sdílet:

Se ztrátou chuti úzce souvisí ztráta čichu, se kterou se potýká spousta lidí se sennou rýmou během pylové sezóny, ale mohou ji způsobit i různé virózy a úrazy hlavy. Proč jsou tyto dva smysly tak propojené a náchylné k poškození? A jak si vychutnat jídlo, i když nám zrovna tyto smysly chybí, nebo jsou oslabené?

Carl Philpott, akademický chirurg a profesor rinologie a olfaktologie na Východoanglické univerzitě, provedl rozsáhlý výzkum a v rozhovoru pro BBC Food objasnil, že existuje mnoho důvodů, proč lidé ztrácejí tyto dva smysly. „Nejčastější příčinou ztráty čichu je chronické onemocnění dutin, které způsobuje otok nosu a vedlejších dutin nosních.“

  • V horní části nosu se nachází receptory, které vysílají signály do části mozku zvané čichový bulbus, díky čemuž jsme schopni vnímat vůně. Vlivem otoku jsou však tyto receptory blokovány, takže se vůně k našim mozkovým buňkám nedostane a nic necítíme.
  • Otok způsobují také alergie (jako je zmiňovaná senná rýma) a viry (běžné nachlazení, chřipka nebo COVID-19) – ty jsou podle Philpotta druhým nejčastějším viníkem úplné ztráty čichu neboli anosmie.
  • A třetí nejčastější příčinou jsou úrazy hlavy. „Úraz jakéhokoliv místa mezi nosem a mozkem může poškodit jejich propojení,“  řekl Philpott a dodal, že čich ovlivňují i neurologická onemocnění, zejména pak Parkinsonova a Alzheimerova choroba. Většina lidí, kterým je diagnostikována jedna z těchto nemocí, prý prakticky nemá čich.

Philpott dále uvedl, že v jistém smyslu je čich docela odolný, protože jde o jedinou část centrální nervové soustavy, která prostřednictvím nosu zasahuje do vnějšího prostředí. Jenže tato skutečnost ho současně činí zranitelným, protože právě nosem se do našeho těla může dostat virus a různé škodlivé látky z okolního prostředí. Právě proto se odhaduje, že ztráta nebo zhoršení čichu postihuje až 20 % populace.

Ztráta čichu významně ovlivňuje chuť

Ačkoli si mnoho lidí myslí, že ztratilo chuť, ve skutečnosti je to ztráta čichu, která ovlivňuje jejich schopnost vnímat chutě. Když konzumujeme jídlo, tak dýcháme nosem jeho vůni, díky čemuž vnímáme i jeho chuť, což se nazývá retronazální čich. Při polykání se totiž přes nosohltan uvolňují pachové látky z jídla do dutiny nosní. Naopak prostřednictvím jazyka vnímáme především pět základních chutí – sladkou, slanou, kyselou, hořkou a umami.

„Protože tyto dva jevy probíhají souběžně, většina lidí má problém je od sebe odlišit. Obecně mluvíme o chuti jako o požitku z chuti jídla, ale z lékařského hlediska je chuť specificky vnímána chuťovými receptory na jazyku. Takže pokud byste například najednou necítili rozdíl mezi šalvějí a majoránkou, bylo by to dáno čichem, zatímco pokud nemůžete vnímat hořkost nebo kyselost, je to chuť. Když se připravíte o čich, zůstanou vám jen tyto základní chutě,“ vysvětlil Philpott rozdíl mezi vnímáním jídla čichem a chutí. Zároveň potvrdil, že co se týče pacientů, kteří za ním přichází s poruchou vnímání chuti, v 99 případech ze 100 jde právě o poruchu čichu.

Jak si vychutnat jídlo, když vám chybí čich?

Ztráta čichu může mít velký dopad na potěšení z jídla i celkové zdraví. Lidé mohou o jídlo ztratit zájem, nebo naopak začít jíst více s nadějí, že jim to přinese alespoň nějaký požitek. Podle Philpotta je klíčové se zaměřit na texturu pokrmů a používat ingredience, které zvýrazňují pětici základních chutí.

  • Ačkoli je léčba anosmie dosud omezená (a pro ty, kteří nemají čich v důsledku úrazu hlavy, neexistuje žádná), odborníci doporučují tzv. čichový trénink, kdy se pacienti cíleně vystavují určitým vůním. Lidem, kteří ztratili čich při prodělání covidu, ho doporučuje i MUDr. Jan Vodička, Ph.D., vedoucí vědeckého týmu na Fakultě zdravotnických studií na Univerzitě Pardubice, který v roce 2021 uvedl, že „je to jediný postup, u nějž byl prokázán efekt na zlepšení čichu.“

Citron, ocet a koření místo cukru a soli

Caroline West Passerrello, uznávaná dietoložka a mluvčí americké Akademie výživy a dietetiky pro EatingWell uvedla, že i při ztrátě čichu (a tedy i části chuti), doporučuje udržovat vyvážený jídelníček a varuje před používáním velkého množství soli a cukru s cílem zvýraznit chuť pokrmu. „Dávejte pozor na množství soli nebo cukru přidávaného do potravin – a v tomto případě nesolte ‚podle chuti‘, protože tím můžete výrazně překročit denní doporučení pro příjem sodíku.“

  • Místo cukru a soli radí vsadit na citronovou šťávu nebo ocet, jejichž kyselá chuť je velmi výrazná, takže ji dokážeme vnímat i s omezenými smysly.
  • Passerrello dále doporučuje aromatické koření jako je černý pepř, chilli papričky, skořice, kmín, česnek a zázvor.
  • A co se týče sladkých jídel, místo dezertů s velkým množstvím přidaného cukru je lepší volit přirozeně sladké potraviny jako je čerstvé či sušené ovoce, med, kokosová voda nebo vysokoprocentní čokoláda.
Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v jedlých květinách?
  • Soutěže

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v jedlých květinách?

Krásné a oku lahodící jídlo vždy dokonale nabudí chuťové buňky. Čím je pokrm barevnější a lákavější, tím více se na jeho konzumaci těšíme, a tím více si jej zajisté i vychutnáváme. Kromě ovoce a zeleniny nám svými barvami talíř rozzáří...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč